Die Geschichte der jüngsten Lidicer Frau
Německý překlad vzpomínek Jaroslavy Skleničkové, které vyšly česky poprvé v roce 2006. Kniha zachycuje životní příběh jedné z lidických rodaček, do jejichž osudu nanejvýš krutým způsobem zasáhly dějiny v podobě vyhlazení Lidic. Nacisté provedli tento čin jako barbarský akt pomsty na zcela nevinné a v podstatě nahodile vybrané skupině obyvatel.
Objednat v internetovém knihkupectví Kosmas.cz
vázaná, 200 stran + 16 stran fotopřílohy stran
Běžná cena: 295,- Kč
|
Korespondence a deníky z totálního nasazení 1942-1945
Kniha je výborem z korespondence a deníkových záznamů básníka Jiřího Karena z období jeho totálního nasazení v Říši v letech 1942–1945. Z básníkovy pozůstalosti jej sestavil a edičně připravil Josef Ruszelák. Adresáty dopisů jsou jednak Karenovi přátelé z hradeckého gymnázia – začínající literáti Jiří Šotola, Zdeněk Rotrekl, František Lazecký –, a také jeho platonická duchovní přítelkyně Věra Lhotská.
Objednat v internetovém knihkupectví Kosmas.cz
vázaná, 256 stran
Běžná cena: 245,- Kč
|
Příběh nejmladší lidické ženy
Vzpomínky Jaroslavy Skleničkové zachycují životní příběh jedné z lidických rodaček, do jejichž osudu nanejvýš krutým způsobem zasáhly dějiny v podobě vyhlazení Lidic.
Nelze objednat
vázaná, 176 stran Cena e-shop 0,- Kč
|
Vzpomínky na dětství v Sudetech v letech 1938–1948
Autor knihy, jazzový hudebník Hubert Sigmund, se narodil roku 1934 v německé rodině v tehdejším národnostně smíšeném starém Mostě. Československo opustil až v šedesátých letech minulého století a v současnosti žije na německé straně Krušných hor a se svou starou vlastí udržuje četné a čilé kontakty.
Objednat v internetovém knihkupectví Kosmas.cz
vázaná, 168 stran
Běžná cena: 175,- Kč
|
Česko-německé vzpomínky
Eva Althammer-Švorčíková psala svůj česko-německý vzpomínkový román v posledních letech života a vlastně původně pro své vnuky. Další impulz jí dala vzpomínka jejího někdejšího žáka Josefa Škvoreckého, otištěná v almanachu gymnázia v Náchodě vydaném ke
Nelze objednat
vázaná, 216 stran Cena e-shop 0,- Kč
|
Deníky z let 1938 a 1942–1945
„Dnes ráno začínám psát tento deník, abych jednou věděla, co jsem dělala za války,“ poznamenala si sedmnáctiletá Vlasta Čepková 16. června 1942. Dívka ze zámožné rodiny se tehdy po několika letech znovu octla na statku, na němž až do roku 1939, kdy odtud byla její matka vyhoštěna, vyrůstala (dobu těsně po Mnichovu zachytila v několika deníkových záznamech z podzimu 1938). Vrací se tedy do míst, která jsou jí dobře známá a kde prožila i celou sudetskou krizi včetně změny nálady tamního německého obyvatelstva. A vrací se vlastně v trojí roli: jako Češka, jako bývalá „zámecká“ slečna a jako totálně nasazená příslušnice protektorátu.
Nelze objednat
vázaná, 296 stran Cena e-shop 0,- Kč
|
Praha a Mladá Boleslav na konci 19. století očima dospívajícího muže
Paměti Františka Xavera Bašíka jsou událostí nejen pro kafkovské bádání, ale i neobyčejně zajímavým dokumentem o životě a práci obyčejných Pražanů zhruba před sto lety.
Od roku 1892 se František Bašík učil jako příručí v obchodě s krátkým zbožím, který patřil otci Franze Kafky Hermannu Kafkovi.
Objednat v internetovém knihkupectví Kosmas.cz
vázaná, 352 stran
Běžná cena: 0,- Kč
|
...napsala jsem si ve čtrnácti do lágrového deníku
V centru této knížky je deník, který si v prosinci 1944 začala psát čtrnáctiletá Katka Bárkányová v pracovním koncentračním táboře Glöwen u Wittenbergu. Deník psaný formou dopisů otci, kterého viděla naposledy na osvětimské rampě v červnu téhož roku a o němž byla přesvědčena, že se s ním po válce setká.
Nelze objednat
vázaná, 226 stran Cena e-shop 0,- Kč
|